Mobil: +421 918 247 179 | Email: peter.debnar@gmail.com
Mobil: +421 918 247 179 | Email: peter.debnar@gmail.com

Starejší, svadobný koordinátor, moderátor

Starejší je svadobný moderátor, ktorý tradičným spôsobom, podľa zvykov, sprevádza svadobným dňom a je ženíchovým hovorcom. Jeho úloha začína zväčša pri odobierke nevesty, a teda pri pytačkách, kde príde spolu zo ženíchom, jeho rodinou a priateľmi vypýtať (odobrať) nevestu od jej rodičov. Starejšieho spoznáte takmer vždy podľa veľkého svadobného pierka, klobúka, palice so stužkami, ale aj v regionálnom kroji. Ide teda hlavne o tradičný spôsob sprevádzania svadobným dňom a dodržiavaním našich tradícii, ktoré sú podobné, ale aj často odlišné v mnohých detailoch a postupoch, na čo treba myslieť. Pokiaľ si zavoláte starejšieho z oravy na záhorie, budú odlišnosti vo zvykoch značné. Tak isto platí, že profesionálny starejší vie, čo v ktorom regióne je tradičné a pripraví sa na to a samozrejme aj vás. Mnohí si myslia, že jeho úlohou je hostiť a ponúkať, ale je to omyl. Potrebuje iba malú asistenciu a niekedy ani to nie. Pokiaľ sa rozhodnete túto úlohu odovzdať niekomu z rodiny, treba mať na pamäti, že nemusí ísť všetko hladko a z vášho hosťa bude už aktívny pracujúci, pokiaľ má všetko správne fungovať. To je tak isto individuálne a závislé od náročnosti zvykov.

Úlohou svadobného koordinátora je zabezpečiť, aby bol dodržaný svadobný program a hlavne koordinovať presuny. Predsa nechcete meškať na obrad, alebo aby vám splašene pobehovali svadobčania, či sa nebodaj stratili. Najčastejšie sa touto funkciou poverí opäť niekto z rodiny. To nemusí byť problém, ale zase treba brať do úvahy, že takýto svadobčan nemusí mať dostatočné skúsenosti a opäť je výkonným členom svadby a nebude mať dosť času pre svojich blízkych.

No a moderátor je akýsi modernejší spôsob vedenia svadby. Moderátor môže byť aj starejší, koordinátor a v mojom prípade aj DJ. Samozrejme môže urobiť aj odobierku a rôzne zvyky, ale už nie moc tradične, na čo treba brať ohľad, ale z vlastnej skúsenosti je táto forma dosť populárna. Veď už dlho platí, že na svadbe je to, čo si želajú snúbenci a teda novomanželia.

V praxi to prebieha takmer rovnako ako so starejším, akurát bez tradičných riekaniek. Moderátor sprevádza svadobčanov celou svadbou a v dostatočnej miere s nimi komunikuje. Hostia tak stále vedia, čo sa deje, bude diať, a necítia sa v možných prestojoch opustení. To je samozrejme individuálne, ale keď máte profesionála tak všetko má hladký priebeh a dobrú atmosféru, na čom má práve moderátor veľký podiel. On vie, ako treba reagovať a čo urobiť, aby sa svadobčania cítili spokojne. Mysleli by ste si, že pri menších svadbách to nehrá až takú úlohu, ale opak je pravdou. Moja skúsenosť: aj pri 15 ľuďoch som mal tú istú robotu ako pri 150 ľuďoch a novomanželia boli radi, že ma tam majú a z plánovaného konca o desiatej hodine večernej boli tri ráno. Toto je často podceňovaná skutočnosť, ktorú ľutujú mnohí. Isto každý zažil svadbu či podujatie, kde to akosi viazlo, až ste sa nudili a nemalo to hlavu a pätu.

Ako je každá svadba, oslava, party jedinečná je aj mnoho spôsobov ako si to naplánovať. Rozdiel je v tom, koho si zavoláte, aby bol aktívnym členom a to je jedno či starejší, koordinátor, dj alebo moderátor, ale na nich veľa záleží aký bude konečný výsledok. Každý má svoju predstavu ako by to malo prebiehať, ale zhodneme sa na tom, že chceme aby boli naši hostia spokojní.

Súvisiace články