Hlavný rozdiel medzi kapelou a DJs je v repertoári skladieb. Aj preto je dobré vedieť, akú kapelu a s akým zameraním si voláte. V tomto sme DJs podstatne flexibilnejší nakoľko máme v archívoch podstatne väčšie možnosti. Ďalším faktom je fyzická námaha pri produkcii. Hrať na hudobnom nástroji sa nedá v jednom kuse a muzikanti si musia aj oddýchnuť. S tým je viazaná aj konečná výdrž. Málokto berie tento fakt do úvahy. Samozrejme, čaro reálnej hudby a živých muzikantov je super a aj ja som rád, keď sa staráme o zábavu spoločne. Jednoznačne, na svadby, oslavy, plesy a firemné večierky je najlepšia kombinácia DJa a kapely, prípadne kapiel. To prináša veľkú pestrosť, ale aj podstatne vyššie náklady, ktoré neobanujete. Práve naopak, nechať samotnú produkciu iba na muzikantov prináša aj dlhšie prestávky s čím treba počítať, pokiaľ nechcete mať aj DJa. Pri kapelách nie je neobvyklé, že jeden z muzikantov supluje DJa. Sú to takzvané multifunkčné kapely.
Čo všetko vie zabezpečiť kapela a čo DJ na malých až stredných eventoch (50-200osôb). Kapely majú málokedy svetelnú techniku, a keď ju už majú, tak isto nie v takom rozsahu ako DJ. V dnešnej dobe je už štandardom, že DJ okrem ozvučenia a nasvietenia tanečného parketu vie dekoračne svietiť aj celý priestor a mnohokrát, keď je treba, aj viac. Aj tu je ideálnym riešením kombinácia kapely a DJa. Vtedy sa výhody každého prikladajú ku kvalitnejšiemu výsledku.
V praxi to vyzerá tak, že ja ako DJ prídem ráno, postavím zvuk a svetlá a následne príde kapela do predpripraveného najprv na zvukovú skúšku a následne spoločne sa postarať o zábavu v dohodnutej produkcii. Je úplne normálne aj to, že kapela ukončí produkciu okolo druhej hodiny rannej a DJ dohrá záver sám a po ukončení posledný balí techniku.
Variant, keď všetko zabezpečuje DJ je najčastejšia a mnohokrát aj najlacnejšia. Tu je spektrum DJs asi najväčšie po každej stránke. Rozoberať kvality moc nechcem, ale každý sa musí vedieť rozhodnúť a vyberať je z čoho.
Úloha DJa by mala byť aj moderovanie. To znamená vedieť povedať aspoň čo nasleduje, alebo prípadný oznam. To sa týka samozrejme aj kapely, ale tá by s tým už nemala mať žiadny problém, aj keď aj to sa stáva. Znie to možno nepodstatne, ale správna komunikácia s hosťami a teda publikom je veľmi dôležitá.
Ako je to s pohostením a teda stravou celkovo. Hostiteľ by mal zabezpečiť základné občerstvenie, čo je v prípade muzikantov ďalší vyšší náklad, na čo sa z času na čas zabudne a isto nechcete, aby si objednali pizzu.
Priestor, kde sa muzikanti rozložia je tak isto väčší ako potrebuje DJ a nezabúdajte, že o to môžete mať menší parket, pokiaľ nie je k dispozícii pódium. Keď sa rozhodnete pre vyšší štandard, to je jedno či DJa alebo kapely, mal by byť dobrý prístup do sály kvôli rozmernejšej a ťažšej technike a v stabilné elektrické pripojenie, lebo je možné, že technike nebude stačiť jedna 230V zásuvka a posledné, čo chcete je, aby vyhodilo ističe v najlepšej zábave. Štandardom by malo byť 400V pripojenie. Takýchto technických požiadaviek je podstatne viac a nebojte sa osloviť aj viacerých, aby ste mali predstavu a na niečo nezabudli. Pokiaľ oslovíte profesionálov, tak oni vám všetko sami vysvetlia a povedia, čo potrebujú na to, aby bol celý priebeh bez problémov.
Na záver by som povedal, že ideálnym riešením, napríklad na svadbu, je kombinácia ľudovej muziky a DJa. Toto neplatí samozrejme pokiaľ viete a poznáte svojich hostí, že sa na ľudovú nôtu moc nechcú zabávať. Ak ste napríklad rockovo ladené publikum, tak si kľudne zavolajte na hodinu nejakú známu kapelu, ktorá privedie všetkých do varu. Tu ale pozor na podstatne vyššie požiadavky na všetko: techniku, priestor, zvuková skúška, zvukár, výkonnejší zvukový aparát a susedov ktorý sa nechcú baviť s vami.