Mobil: +421 918 247 179 | Email: peter.debnar@gmail.com
Mobil: +421 918 247 179 | Email: peter.debnar@gmail.com

Hudba na svadbe, evente

Hudba je na každom spoločenskom podujatí neodmysliteľná súčasť. No, patrí k tým najdôležitejším prvkom? Z mojej skúsenosti, a to samozrejme nie len ako DJa, isto áno. Hudba a aj tá v pozadí vytvára atmosféru. Aj keď si to neuvedomujeme, tak podvedome ju vníma každý. Preto je voľba hudby dôležitá v každej chvíli. Veď nie darmo nám vyhráva často aj na toaletách. Ako si máme vybrať správnu hudbu? Bez patričných skúseností je to risk. Samozrejme svojich hostí si poznáte, ale to neznamená, že poznáte vkus každého, či ich momentálne rozpoloženie. Inak povedané, niekto by mal mať kontrolu a cit pre vhodný výber muzičky, ktorá nám končí v ušných kanálikoch. Mňa osobne tento fakt, že každý jeden song je emócia, ktorú treba správne zakomponovať, veľmi baví. Hudba je univerzálny jazyk, ktorému všetci rozumejú, aj keď mnohokrát je to len v zmysle páči – nepáči, tak isto ako napríklad jedlo. Tu sa dostávame k otázke, koho si máte zavolať, aby splnil vaše očakávania a samozrejme aj očakávania hostí. Môj názor je jednoznačný. Profesionál s dobrými referenciami. Profesionál je hlavne ten, pre ktorého je to živobytie. Veď keď sa s tým dokáže uživiť tak je pravdepodobné, že vie čo má robiť a ako to má robiť. Na trhu je mnoho DJov a kapiel, ktoré nemajú túto činnosť ako hlavnú pracovnú činnosť, čo neznamená, že nie sú kvalitným dodávateľom, ale majú to ako hobby či vedľajší príjem. Zase sme pri referenciách, alebo najlepšie osobnej skúsenosti vás či niekoho koho poznáte.

V mojom prípade to bolo tak isto. Chodil som do zamestnania a po víkendoch som robil svadby/eventy. Keďže som robil všetko pre to, aby som sa neustále zlepšoval a skvalitňoval, rozširoval som aj svoju techniku. Toho výsledkom bolo, že svadba pre mňa niekedy znamenala aj viac ako 24 hodín práce. Vtedy som došiel do bodu, kedy som sa rozhodol opustiť zamestnanie a venovať sa len práci DJa. Teraz viem, že mám dostatok času na prípravu, realizáciu a aj na oddych.

Vždy sa treba pýtať ľudí, ktorí s tým majú skúsenosti. Keď už máte vybraného dodávateľa, napríklad fotografa či podnik, kde budete mať svoju svadbu, opýtajte sa ich, koho by vám poradili. Fungujeme väčšinou v symbióze a vieme, s kým sa ako pracuje, či sa dá na jeho služby spoľahnúť, no aj s kým sú zlé skúsenosti. Keď si už vyberiete dodávateľa na hudbu, tak mu musíte dôverovať a spoľahnúť sa na neho. On musí vedieť, čo je najlepšie hrať. Netreba zabudnúť dať pár tipov, aké skladby by ste radi počuli, ale nepreháňajte to. Stáva sa, že dostanem zoznam na štyri strany. To samozrejme nie je problém, ale až do chvíle, kým napríklad nevesta nepovie, že toto chcem hrať všetko. Pre DJa nebude problém pustiť z takéhoto výberu pár skladieb, ale potom to nechajte na ňom. Dôvera je veľmi dôležitá a určitého DJa ste si vybrali aj preto, že vie, čo má robiť. Pokiaľ sa chcete moc miešať do mixovania, nebude to vo finále dobré pre nikoho. Rozbíja sa tým celkový priebeh a dobrá atmosféra. Ak ste hosťom a máte neustále nutkanie chodiť za DJom, nerobte to. Ako DJ sa počas produkcie sústredím a obsluhujem toho dosť veľa na to, aby som mal čas každú chvíľu sa niekomu venovať. Tým nechcem povedať, že nezahrám na želanie, ale nemusí to byť hneď v danej chvíli či hodine. Je to ako pri varení. Ak ste už zažili viacerých kuchárov naraz, viete o čom hovorím.

Dôležité je aj ozvučenie a kvalita ozvučenia. Hudba nesmie nikomu vadiť. Ja technicky zabezpečujem, aby hudba hrala tam, kde má a tak nahlas, ako má. Na to je potrebné viac ako len dva reproduktory, do ktorých pustíte priamo zvuk. Tomuto nemusí nikto rozumieť, ale ak sa stane, že viacerých hostí obťažuje zlá reprodukcia, tak je to už problém.

V ďalšom blogu rozoberiem rozdiely medzi DJom, kapelou a kombináciami kapely/kapiel a DJa.

Súvisiace články